מכירת נכס – כל מה שכדאי לדעת

ניווט מהיר

אם עד לפני מספר שנים הייתם בטוחים, כי אחת ההחלטות הכי חשובות שתעשו בחיים היא לרכוש דירה, יכול להיות שהיום אתם חושבים קצת אחרת. גם מכירת נכס היא החלטה לא פשוטה, המערבת בתוכה לא מעט שיקולים, גורמים ומאפיינים, אותם עלינו לקחת בחשבון. הנה כמה טיפים שכדאי לכם להכיר לפני שאתם מוכרים את הדירה, הבית או העסק המסחרי שלכם.

 

בדקו את המצב המשפטי של הנכס

טרם אתם מתחילים תהליך של מכירת נכס, כדאי לבדוק היטב וקפידה רבה את הסטטוס המשפטי של הנכס. בדקו את השטח של הנכס, האם הוא רשום בצורה מסודרת וחוקית בטאבו, האם יש או אין משכונים הכתובים על הנכס, האם הנכס הושבח ואז נדרש החזר מס שבח או מיסים אחרים שתצטרכו לשלם. במידה ולקחתם משכנתא על הנכס, כדאי לבדוק שהבנק הסיר הערות אזהרה. בדקו גם שאין חובות לעירייה או חובות בגין חריגות בנייה.

 

פרסום הדירה בפלטפורמות הרלוונטיות

בשלב הבא, כדאי להתחיל לפרסם ולשווק את הדירה שלכם. בצעו סוג של סקר שוק וכך תוכלו להבין מה קורה באזור המגורים שלכם. ניתן לבדוק את הנושא ברשת האינטרנט, להשוות בין דירות של מכרים וכדומה. חשבו למי אתם רוצים למכור את הדירה ובדקו על איזה מיקום בסקאלה הדירה שלכם נמצאת בהיבט של ביקוש מול היצע. בנוסף, אם אתם רואים שתוך כמה ימים דברים לא מתחילים להתקדם, תמיד ניתן לבנות סוג של תכנית חכמה שתסייע לכם להתקדם בשלבי מכירת הדירה.

 

את הדירה ניתן לפרסם במגוון רחב של פלטפורמות כמו קבוצות רלוונטיות ברשתות החברתיות, באתרי יד שתיים, בעיתונות, לתלות שלטים וכמובן לפרסם את הבשורה לכל מי שאתם מכירים באזור או ששוקל לעבור לאזור שלכם. במידה ואתם שוקלים להעביר את כל התהליך לתיווך, דעו שלמתווכים יש את הפלטפורמות שלהם וזה כמובן יכול מצד אחד לתרום לקדם את התהליך מהר יותר, מצד שני תצטרכו לשלם כסף לתיווך.

 

כמה כסף שווה הדירה שלכם?

אף דירה לא דומה לדירה שכביכול דומה לה. יש אינספור גורמים שמשפיעים על מחיר הדירה כמו גודל הדירה, קומת הדירה, כמות החלונות, הצורה שבה היא מחולקת, האם היא עברה שיפוץ או לא ועוד. הדרך היחידה לדייק את המחיר שהדירה שלכם שווה היא לפנות לשמאי מקרקעין שיגיע ויבדוק את הנכס בצורה יסודית ומקצועית.

 

ועוד כמה טיפים שיכולים לעזור…

  1. לא משנה איזה בעל מקצוע אתם בוחרים לתהליך, עורך דין, מתווך וכיוצא בזה, כדאי שזה יהיה מישהו שאתם באמת סומכים עליו…
  2. שימו את הרגשות מחוץ לדלת, עדיף שהקונה יהיה מישהו שאתם לא מכירים
  3. תהיו שלמים עם התהליך
  4. קראו כתבות בתחום וחיו למשך תקופה את עולם הנדלן, יד זה כוח!