דירה למכירה – לפני שמוכרים בודקים

ניווט מהיר

אם יש בבעלותכם דירה והחלטתם שאתם מעוניינים למכור אותה, יש כמה דברים שכדאי שתבדקו ותוודא לפני שתתחילו בתהליך של דירה למכירה. נשמח לפרט לכם פה על כל מה שצריך לדעת.

למה כדאי לשים לב לפני שמוכרים דירה?

כל עסקת נדל"ן היא עסקה מורכבת, ולכן חשוב לשים לב לפרטים כדי שהעסקה תהיה משתלמת, נכונה והוגנת.

  1. בדקו מה שווי הדירה הנוכחי – תוכלו לבדוק באתרים שונים עסקאות של דירות דומות שנמכרו או להתייעץ עם מתווכים, שמאים או מכרים שמכרו דירות בתנאים דומה. הדרך הפשוטה ביותר היא להתייעץ עם חברות מסודרות כמו מילנד שעוסקים בהשקעות נדל“ן. עוד דבר שאתם יכולים לעשות, זאת בכדי שתדעו את שווי הדירה בהתאם לשוק, זה להתייעץ עם שמאי מקרקעין. תפקידו של השמאי הוא להגיע לנכס פיזית ולקחת בחשבון את כל הקריטריונים המשפיעים על המחיר הסופי של הדירה לרבות גודל הדירה וכמות החדרים, איך היא מחולקת, באיזו קומה הדירה, באיזה אזור, כמה עולות דירות באותו אזור בהשוואה לדירה שלכם, איך מאופיינת הסביבה של הדירה מבחינת מוסדות חינוך, גנים, בתי ספר, חיי קהילה ועוד…
  2. הכינו את הדירה למכירה – אם אתם רוצים למכור דירה בסכום המקסימלי שלה, כדאי שתוודאו שהדירה נראית במצב תקין ונראית טוב, אפשר לתקן תיקונים קלים, לצבוע בצבע רענן, יש שיגדילו ואף ירהטו את הדירה באופן שעושה חשק. אם יש לכם תקציב פנוי, אולי שווה גם להשקיע בשיפוץ או חידוש המטבח באזורים הנדרשים לכך כמו מטבח חדש או חלונות חדשים למשל. בדקו כי מערכת הצינורות והאינסטלציה לצד מערכות חשובות נוספות כמו מערכת החשמל תקינות לחלוטין, שכן אי תקינות שלהן תעכב את תהליך המכירה ואת תוריד את ערך הדירה.
  3. בדקו מול הבנק מה המשמעות של סילוק המשכנתא – לרוב הדירות יש משכנתא, יש משמעות למתי אתם מסלקים את המשכנתא, איך אתם מחזירים את הכסף וכן הלאה. כדאי לבדוק מראש מול הבנק או יועץ משכנתאות מה השיטה המשתלמת ביותר עבורכם. בנוסף, אם אתם מעוניינים למחזר משכנתא או לקחת הלוואה נוספת על הלוואה קיימת, חשוב להתייעץ עם יועץ משכנתאות מקצועי.
  4. הוציאו נסח טאבו עדכני – חשוב שתוכלו להוכיח שהזכויות על הנכס שלכם לפני שתתחילו בתהליך.
  5. מכירת דירה מושכרת – אם הדירה שלכם מושכרת, בדקו שהחוזה מאפשר לכם למכור אותה בשלב בו אתם נמצאים. חשוב לשמור על יחסים תקינים עם השוכרים כי תצטרכו את שיתוף הפעולה שלהם כשתראו את הנכס, אפשרות נוספת היא לשאול את השוכרים אם הם אולי מעוניינים ברכישת הדירה.
  6. קחו בחשבון מס שבח – כאשר מוכרים דירה אם אתם לא זכאים בפטור ממס שבח, צריך לקחת בחשבון את גובה המס שירד מהרווח שלכם על המכירה.