האם לגיטימי לאסור שימוש במוצרי עישון בדירה שכורה?

ניווט מהיר

אחת לכמה חודשים מתחילים להעלות חוקים או מעוניינים בשינוי חוקים קיימים הקשורים לעישון במרחב הציבורי והפרטי גם יחד. שוכרי דירות שחותמים על חוזי שכירות שמכילים סעיף איסור עישון בדירה, לא תמיד מבינים את פירוש הסעיף, ואינם בטוחים האם לבעל הבית יש את הזכות לאסור עליהם להכניס מוצרי עישון או לעשן בדירה שהם משלמים עליה דמי שכירות חודשיים. למעשה, עבור שוכרים שמעוניינים להשכיר דירה ורגילים לעשן, מדובר בהחלטה חשובה, שיכולה לפגוע בהרגלים שלהם ולכן זה משהו שצריך לבדוק אותו לעומק.

האם לגיטימי שבעל בית יאסור עישון או אידוי קנאביס?

רוב הדיירים שגרים בשכירות גם אינם בטוחים אם האיסור חל על שימוש במוצרי עישון טבק או שהוא כולל גם איסור הכנסת מכשירי אידוי קנאביס לדירה. מאמר זה מסביר האם איסור שימוש במוצרי עישון בדירה שכורה לגיטימי, ומה ניתן לעשות.

לבעלי בתים יש זכות לאסור על שוכרים חדשים לעשן קנאביס או טבק בדירות שבבעלותם. חוזה השכירות הסטנדרטי החדש מכיל סעיף נפרד שמאפשר הכללת איסור עישון. דייר ששוכר יחידת דיור בבית פרטי, חייב גם לציית לכל כללי איסור עישון שנקבעו על ידי בעל הבית.

אבל חשוב להבין שבעלי דירות אינם יכולים לכפות על שוכרים שיש להם היום חוזה שכירות או הסכם שאין בהם סעיף הגבלת עישון, לכפות על הדיירים להפסיק לעשן בדירותיהם. כלומר, אם שכרתם דירה וחתמתם על חוזה שאין בו את הסעיף הזה, בעל הנכס לא יכול ביום בהיר אחד לשנות את החוקים שלו.

מהי אחריות הדייר?

גם חוזה השכירות אינו אוסר על דייר לעשן טבק או קנאביס, אין לו את הזכות להפריע לאיכות החיים של דיירים ביחידות אחרות, ובעל הבית רשאי לבקש פינוי שוכר אם הדיירים מעשנים ברמה שמפריעה לאיכות החיים של דיירים אחרים; או שהעישון פוגע קשות בבטיחות ילדים וקשישים. בעל בית רשאי גם להפסיק את חוזה השכירות של דייר שגרם נזק לקירות מעישון.

צעדים שניתן לנקוט בהם במקרי הפרעת עישון

אם העישון מותר בבניין, ועשן או אדי קנאביס שמופעלים על ידי דייר אחד, אכן מפריעים להנאה הסבירה של דייר אחר, או פוגעים קשות בבטיחותו, הצעד הראשון שיש לנקוט בו הוא לדבר עם בעל הבית של הדייר השוכר.

בעל הבית נדרש לנקוט בכל הצעדים העומדים לרשותו על מנת להפחית הפרעות שקשורות לעשן של דיירים שפוגעים באנשים עם רגישות לעשן סיגריות או מריחואנה. הצעדים שניתן לנקוט בהם כוללים:

  • פניה לשוכר שגורם לבעיה עם בקשה להפסיק את העישון.
  • בדיקת מערכת האוורור כדי לוודא שהיא פועלת.
  • איטום סדקים ורווחים בקירות להפחתת חדירת העשן לדירות אחרות.

שימוש בקנאביס רפואי

דיירים שמעשנים מריחואנה רפואית מסיבות בריאותיות, גם כשהעישון אסור בדירה, מוגנים על פי החוק. בעלי בתים מחויבים לספק פתרונות לצרכים רפואיים של דיירים, אלא אם כן העישון גורם לקשיים מיותרים או חמורים לדיירים אחרים.

חובה זו פירושה שבעלי הדירות מחויבים גם לספק פתרונות לצרכי הדיירים שסובלים ממוגבלות או בעיה בריאותית, כגון אלרגיה קשה, שמחמירה בחשיפה לעשן. לייעוץ משפטי וסיוע בנושא הקשור לעישון בדירות שכורות, יש ליצור קשר עם המומחים בתחום.

לסיכום, מדובר בנושא מאוד עדין, סוג של תחום אפור, לכן, אם אתם מתכננים להשכיר דירה בקרוב ואתם מעשנים סיגריות, טבק או קנאביס, שווה לבדוק את העניין מול בעלי הדירה לפני שאתם חותמים על חוזה.