יועץ בטיחות – מיהו ומתי נזדקק לשירותיו?

ניווט מהיר

יועץ בטיחות הוא למעשה איש מקצוע שתפקידו העיקרי הוא לסייע לארגונים להעריך, לזהות ולשלוט בסכנות במקום העבודה, על מנת למנוע תאונות ופציעות אפשריות, ממש כפי שמבצע קונסטרוקטור בתעשיית הבנייה. למעשה, תפקידו של יועץ בטיחות חיוני בהבטחת הביטחון והרווחה של העובדים והפחתת הסיכויים לתאונות שעשויות להוביל להפסדים כלכליים, לחבות משפטית וכן גם לפגיעה ישירה במוניטין של הארגון. 

 

תחומי אחריותו של יועץ בטיחות

תחומי האחריות של יועץ בטיחות משתנים בהם לארגונים השונים בו הוא עובד, וכן גם בהתאם לתעשייה הספציפית בה הוא מתמחה. יחד עם האמור, ראוי לציין כי חלק מהחובות הנפוצות ביותר של יועץ בטיחות כוללות בין היתר:

  • זיהוי סכנות אפשריות – יועץ בטיחות חייב לזהות ולהעריך סכנות אפשריות בסביבה העבודה, לרבות כאשר מדובר על סיכונים פיזיים כדוגמת החלקות, נפילות ומעידות, לצד סכנות בריאותיות כגון חשיפה לכימיקלים רעילים, רעשים חזקים וכן הלאה. 
  • הערכת סיכונים – בנוסף לזיהוי הסכנות, יועץ בטיחות חייב לבצע הערכה של רמת הסיכון המתקשרת לכל מפגע אופציונלי, תוך כדי התחשבות בסבירות שאכן תתבצע תאונה ובחומרה האפשרית של התוצאה. 
  • פיתוח נהלי ביטחון – הוא מסייע בפיתוח מדיניות ונהלי ביטחון שמטרתם העיקרי הוא לצמצם ואפילו לבטל סכנות אפשריות בסביבת העבודה. הדבר כולל פיתוח של תוכניות אימוני ביטחון לעובדים, תוכניות תגובה לשעת חירום וכיוצא בכך. 
  • בקרה ופיקוח – הוא חייב לפקח על רמת הציות של העובדים לנהלי הביטחון במטרה להבטיח כי הכל מתנהל כשורה. 
  • חקירת תאונות – במצב של תאונה, חייב היועץ לערוך חקירות במטרה לקבוע את הסיבה לתאונה וכתוצאה מכך, להמליץ על פעולות מתקנות על מנת למנוע ממקרים שכאלה להתרחש בעתיד. 

 

שורה תחתונה

האחריות המרכזית של היועץ באה לידי ביטוי ביכולת שלו לזהות ולחסל סכנות בסביבת העבודה. כך למעשה, מסייעים יועצי הבטיחות בצמצום משמעותי של תאונות העבודה והפציעות, מה שחוסך לא מעט כסף לשורה רחבה של חברות וארגונים. למעשה, חשוב לציין כי כאשר עובדים אכן מרגישים כי סביבת העבודה שלהם בטוחה, הם עובדים שנוטים להיות יותר פרודוקטיביים ומעורבים בעבודה שלהם. במילים אחרות – יועץ בטיחות יכול לסייע בשיפור מורל העובדים באמצעות יצירה של סביבת עבודה בטוחה מסיכונים אפשריים. יתר על כך, ראוי לציין כי יועצי בטיחות מסייעים לארגונים לעמוד בשורה רחבה של תקנות בטיחות שונות, מה שגורם להפחתה בסיכון לחבות משפטית וכן גם לקנסות. למעשה, אפשר לומר בצורה חד משמעית כי היועץ ממלא תפקיד משמעותי שיוצר סביבת עבודה בטוחה יותר עבור העובדים בארגונים השונים וכתוצאה מכך, הוא תורם בצורה נרחבת להצלחה הכוללת של הארגון, הן באמצעות הפחתת הסיכונים לתאונות ופציעות, והן באמצעות שיפור המורל ורמת התפוקה של צוות העובדים.