מטבחים בהשראת הטבע – ליצור אווירה אורגנית וטבעית בלב הבית

ניווט מהיר

כניסת הטבע למטבח

המטבח הוא מרכז החיים של הבית, המקום שבו המשפחה נפגשת, אורחת ומתאחדת לארוחות משותפות. לאור החשיבות המרכזית הזו, יש הרואים במטבח את לבו הפועם של הבית כולו, וחשים כי יש לו פוטנציאל להוות גם את מוקדה הרוחני והאנרגטי. מגמה עיצובית רווחת בשנים האחרונות היא ליצור במטבחים אווירה אורגנית, מרגיעה וקרובה לטבע ככל הניתן. יוצרים זאת באמצעות שילוב יסודות טבעיים כגון עצים, אבנים, צמחייה, אור טבעי ודוגמאות אורגניות. המטרה היא להרגיש חיבור לשורשים, לקרקע ולמחזוריות הטבעית, ולהעניק למטבחים בהשראת טבע אווירת שלווה ורוגע שתשרה גם על כל יתר חלקי הבית.      

 

חומרים ומרקמים טבעיים במטבח

על מנת ליצור אווירה טבעית במטבח, אחד החומרים הנפוצים ביותר שמשתמשים בו הוא עץ טבעי וגולמי. ארונות מטבח עשויים גזעי עץ מלאים או לוחות עץ משומשים, מקנים תחושה כפרית וחמימה. ניתן גם לחפות קירות במלוא אורכם בלוחות עץ משומשים וגולמיים. לוחות אלה יוצרים מראה אורגני ומלא חיים, שכן העץ משמר את כתמיו הטבעיים, קווי הגידול וההברקות. חומר אורגני נפוץ נוסף הוא אבן גולמית, המשמשת לעיצוב משטחי עבודה, רצפות וחיפוי קירות. האבן הגולמית יכולה להופיע בצורתה הטבעית כגושי סלע מסותתים, אבן משתלבת או אפילו קירות בוץ מהוקצעים.

 

צמחיה ואור טבעי

על מנת ליצור אמנם אווירה אורגנית וקשר לטבע, ישנם מרכיבים נוספים חשובים. ראשית, שילוב של צמחיה היא הדרך הקלאסית והמובהקת ביותר ליצור מטבח ירוק. זה יכול להיות ריבוי של צמחים וזרי פרחים טריים במטבח, שתילים בעציצים ייחודיים הממוקמים גם על דלפק העבודה, והכי משמעותי – גינה אורגנית פנימית או גינת גג המחוברת למטבח באופן פיזי. האור הטבעי הוא מרכיב נוסף שיכול להשלים את האווירה האורגנית והטבעית במטבח. לוכד החלונות הגדולים והחשיפה לאור השמש הישיר יוצרים חיבור חזותי ורוחני לטבע שמחוץ לבית וזרימה פנימה של האנרגיה הטבעית. 

 

טקסטורות ופריטים מעץ משוחזר

אם החומרים הבסיסיים כגון משטחי העבודה או הרצפה אינם עשויים עץ במלואם, אפשר לצקת אווירה אורגנית ממוחזרת גם על ידי שימוש בפריטים וריהוט עשויים עץ משומש. ארונות ישנים שעברו שחזור וטיפול, שולחנות אוכל מגזעי עץ מקוריים, קירות מחופים במראה של חלונות עץ ישנים או אדניות חלונות קטנות. כל אלה יוסיפו למטבח אווירת גרגרים וטקסטורה אורגנית שהעץ המשומש מייצר. ניתן לשלב אביזרים דקורטיביים כגון מניפות קש גדולות, כלי קרמיקה וקנים מגולפים המהדהדים את עולם הטבע.         

 

מטבח לבן – ניגוד עדין לאלמנטים הטבעיים

דווקא מטבח לבן עז יכולים להוות ניגוד מרענן וקליל לאלמנטים הטבעיים הכהים והעמוקים. לבן שקט ועדין יכול ליצור איזון מרגיע ולא להציף את המטבח ביתר צבעים חזקים. גם במטבח לבן ניתן לעצב חלקים גדולים ממשטחי העבודה בעץ גולמי, רצפות מאבן טבעית ופריטי ריהוט מעץ משוחזר. הניגוד בין הלבן לבין האלמנטים הטבעיים והגולמיים יוצר דווקא עדינות ואווירה שלווה ויוצא דופן.    

 

סגנונות עיצוב למטבחים בהשראת טבע

מטבחים כפריים: סגנון הכפר מזוהה במיוחד עם הקשר לטבע והאדמה. שימוש נרחב בעץ, אבנים גולמיות ומרקמי בוץ ושעם יוצרים אווירה של חצר כפרית קרובה לאדמה. לצד אלמנטים כמו תנורי אבן אפויים, ברזים גדולים ועשויים ברונזה ומטבחים בהירים ופתוחים, הנשענים על הכוחות של אור וצמחייה. 

מטבח בסגנון קיבוצי: אווירה שורשית וחקלאית מאפיינת את הסגנון הקיבוצי והמושבי בעיצוב מטבחים. שילוב של חומרי גלם פשוטים כמו עץ אורן צבוע בגוונים עזים של ירוק וחום. דוגמאות עבודה עם הידיים ואומנות יצירה בולטות בפריטי הריהוט והאבזור כמו פרוכות רשת חקלאית, שקים ממוחזרים, כלים קראפטיים ואגרטלים מעוטרים.

סגנון מזרח תיכוני: השראה מעולם הים התיכון והאגן הגדול – עץ ארז עתיק, מרקמי בוץ אופייניים, אריחי קרמיקה עתיקים, מחצלות ושטיחים מקולעים ותבליני טרה המשרים אווירה ערבית וספרדית. צבעי אדום עפר, צהוב חמניה וכחול קרמיקה. ניחוחות התבלינים והצמחים הריחניים האופייניים.     

 

עיצוב אורבני/תעשייתי בשילוב טבעי: דווקא במטבחים בסגנון האורבני-תעשייתי המסוגנן ניתן לשלב יסודות טבעיים ואורגנים כמו לוחות עץ גולמיים, אבני גרניט מסותתות ויצירות מתכת שעירים. סגנון דאון-טו-ארת' קליל זה נותן נופך של סקרן וחיבור לשורשים האורגניים לצד העיצוב המודרני. 

איך שלא תבחרו לעצב, שילוב יסודות טבעיים והשראת עולם הטבע יצרו אווירה מרגיעה ונוחה במטבח – מוקד החיים של בתיכם.