תכנון בית – כל מה שחייבים לדעת

ניווט מהיר

זוגות ומשפחות שלוקחות החלטה לבנות בית פרטי, מוצאות את עצמן לפני תהליך ארוך, מורכב ומאתגר. תכנון בית דורש מלאכת מחשבת, הסתכלות לטווח הרחוק, משאבים רבים ושיתוף פעולה מלא בין בעלי המקצוע שיקחו חלק בפרויקט. בשורות הבאות נציג בפניכם כל מה שצריך לדעת על תהליך של תכנון ובניית בית.

 

בעלי מקצוע

פרויקט מוצלח הוא כזה שמלווים אותו אנשי מקצוע איכותיים ומקצועיים ללא פשרות. לכן, בכל פעם שאתם צריכים לבחור בעל מקצוע, שווה להשקיע בכך מחשבה, להשוות בין כמה בעלי מקצוע, לבחון קריטריונים כמו מקצועיות, ידע, ניסיון, התאמה לסוג העבודה אותה יש לבצע, מחיר, אחריות ועוד. רק אחרי שהשוותם בין כמה בעלי מקצוע תוכלו לבצע בחירה שקולה והגיונית. יש לא מעט מומחים ובעלי מקצוע שיקחו חלק בפרויקט שלכם כמו מומחה בתחום של ארכיטקטורה, קבלן ביצוע, מודד מוסמך, מעצבת פנים ועוד.

 

חושבים על המשכנתא מההתחלה

רוב האנשים לא יכולים לבנות בית בלי לקחת משכנתא. לכן, כדאי לחשוב על לקיחת הלוואה בתנאים נוחים שתאפשר לכם החזרים בהתאם לאורח החיים שלכם ולהכנסות. כדאי להיעזר ביועץ משכנתאות, אולי אפילו לקחת מישהו שייעץ לכם בהיבט הפיננסי. אנשים שלוקחים משכנתא ולא נעזרים באנשי המקצוע המתאימים, מוצאים את עצמם תוך שנה או שנתיים נכנסים לבור כלכלי די גדול ואז צריכים למחזר את המשכנתא ולפרוס את ההלוואה לתקופה ארוכה יותר. קחו בחשבון שההלוואה היא לא רק בשביל לבנות את הבית ויש המון הוצאות מעבר שצריך לקחת אותן בחשבון.

 

אישורי בניה

יש מצבים בהם תהליך הבניה לוקח המון זמן ותלוי לא רק בכם או בבעלי המקצוע שבהם אתם נעזרים, אלא גם בגורמים נוספים כמו העירייה, הרשויות ועוד. לכן, עליכם להיות סבלניים, לקחת בחשבון מגורים במקום אחר וגם לבחור אדריכל שיידע לקדם עבורכם את אישורי והיתרי הבנייה.

התאימו את הבית לצרכים שלכם

אחת הטעויות שמשפחות רבות עושות שמדובר בבניית בית פרטי הוא להתאים את הבנייה לצרכים הנקודתיים של אותו זמן. הכוונה היא בדרך כלל לגיל הילדים. מדובר בטעות משום שהחיים הם דינמיים ולכן עדיף לתכנן ולבנות בית שהוא פרקטי, נוח, יתן לנו מענה לאורך שנים רבות ולא כזה שצריך לשנות או לשפץ כל הזמן. גם כאן נכנס לתמונה האדריכל אותו תבחרו שאמור לסייע לכם לתכנן בית אופטימלית המתאים לצרכים שלכם.

 

מבנה – כמה קומות או מפלס אחד

עוד שאלה שצריך לתת עליה מענה בשלבים הדי התחלתיים של התכנון. לכל בחירה יש את היתרונות אל מול החסרונות שלה ולפני שאתם מחליטים, זה משהו שצריך לקחת אותו בחשבון. ההחלטה צריכה להתבצע בהתאם לשטח הבית (אם מדובר בבית יחסית קטן, מומלץ שלא לבנות שני מפלסים).

 

ירוק זה כבר מזמן לא טרנד

כולנו מכירים את המושג בניה ירוקה שנכנס חזק מאוד לתחום הבניה, העיצוב והאדריכלות. אם אתם פחות מבינים בנושא, זה בדיוק הזמן להתחיל לחקור אותו משום שבניה כזו יכולה לשפר את איכות החיים שלכם בצורה משמעותית, לחסוך לכם בעלויות ובהוצאות החשמל ולאפשר לכם להנות מנוחות טרמית ומאיטום מעולה שיפחית את הסיכוי להיווצרות של נזילות ורטיבויות, מה שישמור על הנכס שלכם בטווח הרחוק ועל הערך שלו.

 

לסיכום, תהליך תכנון בית דורש לא מעט מאיתנו, אך אין ספק שבסופו של דבר, נוכל להנות מבית החלומות שלנו ולהנות לא רק מהתכנון והדרך, אלא גם מהתוצאה.