הון עצמי לדירה – מה זה, וכמה ממנו כדאי שיהיה לכם?

ניווט מהיר

אין ספק שאחד המירוצים הגדולים ביותר של החיים הוא המירוץ אחר הדירה, כאשר זוגות צעירים רבים עושים את כל מה שהם יכולים על מנת שיצליחו לרכוש דירה. לאחרונה ועד העבר הלא רחוק, המדינה אף ניסתה לעזור לזוגות צעירים והשיקה את פרויקט מחיר למשתכן שעזר מעט לזוגות צעירים לרכוש דירה בתנאים מקלים יותר מאלו שהיו קיימים בעבר ומאלה שקיימים היום.

מהו למעשה הון עצמי לדירה?

על מנת לרכוש דירה, כל יועץ בתחום המשכנתא יאמר לכם ששני דברים צריכים להתקיים: האחד הוא שעלינו להחזיק באמתחתנו סכום כסף כלשהו, לדירה והשני הוא שעלינו לקחת משכנתא מן הבנק עבור ההפרש בין ערך הדירה להון העצמי שברשותנו.

הון עצמי הוא החלק היחסי מהשווי של הדירה אותו אנו מביאים מהבית או הסכום שחסכנו במרוצת השנים. אם למשל ערך הדירה הוא מיליון שקלים ואנחנו מביאים שלוש מאות אלף ש״ח וזקוקים למשכנתא של עוד שבע מאות אלף ש״ח, הרי שסכום ההון העצמי שלנו במקרה הזה הוא שלושים אחוז מסך העסקה. בסופו של דבר ההון העצמי עימו אנו באים לביצוע העסקה ובקשת המשכנתא הוא חשוב מאוד שכן בעקבותיו תקבע הריבית של המשכנתא שלנו על ידי הבנק. כלומר, ככל שההון העצמי שלנו גבוה יותר כך הריבית תהיה נמוכה יותר.

 

כמה הון עצמי צריך לרכישת דירה?

ישנן מדרגות של הון שיש לעמוד בהן כאשר אנו רוצים לרכוש דירה ומבקשים עבור חלק מערך הדירה משכנתא. במידה ואין לנו כלל דירות שרכשנו בעבר, אנו נתבקש להעביר לבנק הון עצמי בסך של 25%. במידה ואנו בעלי דירה שרוצים לרכוש דירה נוספת, הבנק יבקש מאיתנו להוסיף לעסקה הון של 50% וכאשר אנו רוצים למכור דירה ולקנות במקומה דירה אחרת נתבקש להעביר סכום של 30% מערך העסקה.

בדרך לרכוש דירה? קיראו את הטיפים המובילים שלנו על עיצוב הבית.