עיצוב חדר ילדים – כך תימנעו משימוש ברעלים

ניווט מהיר

איכות האוויר בבית חשובה ביותר לבריאות הילדים, אבל היא חשובה במיוחד כשזה מגיע לתהליך עיצוב חדר ילדים. כל פריט, החל מהטלוויזיה, דרך צבע הקירות ועד החומר שממנו עשויה הספה שלכם, משחררים לאוויר כימיקלים מזיקים כמו פורמלדהיד. הרי לכולנו חשובה הבריאות של הילדים שלנו לכן כאשר אתם בוחרים לעצב חדר ילדים, לשפץ את הבית, בית בו יש ילדים קטנים ובעיקר תינוקות, חשוב לקחת בחשבון את חומרי הגלם בהם אתם בוחרים לעשות שימוש.

סיכוני חשיפה לרעלים בקרב תינוקות וילדים

בתים בנויים ליעילות אנרגטית עם איטום מוקפד, ושיטת בונים ונהנים מציגה ייצור בטוח של חפצים, צעצועים ורהיטים לילדים. אבל במקרים רבים אין זרימת אוויר מספקת דרך הבתים על מנת לסנן כימיקלים מזיקים.

ישראלים נמצאים במשך פרקי זמן ארוכים בבית, לכודים עם הרעלים המסוכנים. התוצאה היא עלייה באסתמה, אלרגיות, סרטן ורגישות יתר כימית. זיהום אוויר בתוך הבית חשוד גם כגורם להתרחשות של תסמונת מוות פתאומי של תינוקות.

ברוב המקרים, הורים מעצבים חדר ילדים עם צבע שמכיל כימיקלים רעילים ורהיטים חדשים עמוסים ברעלים. תינוקות נושמים את הרעלים ובולעים אותם כשהם מכרסמים את העריסה או מוצצים את הצעצועים שלהם.

הימנעות מעיצוב חדר הילדים ברגע האחרון

במקרים רבים, הורים ממתינים עד לחודשים האחרונים להריון לפני שהם מעצבים את חדר הילדים שלהם. צבע טרי, רהיטים, שטיחים, עריסה וכדומה משחררים גזים במשך שבועות, שמזיקים לתינוק. הריח הוא סימן לכל הזיהומים והתרכובות המזיקות שמזהמות את אוויר חדר הילדים.

לכן מומלץ להתחיל לעצב את החדר של ילדכם זמן רב מראש על מנת לאוורר את החלל ולהתאים אותו לתינוק. יש להשתמש בצבעים דלי ריח או נטולי רעלים כדי להפחית את רמת הרעילות. לחשוב לשמור את הרהיטים החדשים בחדר אחר או בחשיפה לשמש עד שהכימיקלים המזיקים יתפוגגו או שכדאי פשוט להשקיע באפשרויות אורגניות נטולות כימיקלים.

הימנעות משימוש בשטיחים שצוברים חיידקים

שטיח מקיר לקיר בחדר הילדים עשוי להיראות כאפשרות הטובה ביותר להגנת ילדים ואספקת נוחות בו זמנית.

אבל שטיחים הם כר גידול למחלות עם חיידקים, פטריות ורעלים מזיקים כמו מעכבי בעירה, בנזן, פורמלדהיד, ורעלים מסוכנים אחרים. עם מגוון האפשרויות הזמינות בשוק, מומלץ לבחור בשטיחים שאינם מטופלים עם שיטות גימור שמכילות רעלים.

הימנעות משימוש בעריסה ישנה

עריסה היא כמובן הרהיט המרכזי בחדר התינוק. תינוקות ישנים יותר מ-12 שעות ביממה, לכן לפני רכישת עריסה, יש לבדוק את תקני הבטיחות, ולהשקיע בעריסה חדשה שתואמת את תקני הבטיחות.

מזרעים ומצעים אורגניים שהם אפשרות בריאה לתינוק זמינים היום בקלות בחנויות. יש להימנע משימוש בפגושים בעריסה מכיוון שהם מסוכנים לתינוק, ותורמים לסביבת שינה שאינה בטוחה לתינוקות.

הימנעות משימוש במטהרי אוויר רעילים

הקפדה על חדר ילדים מאוורר עם ריח טוב היא שיטה נחמדה לקבל את פני התינוק כשהוא עובר לגור בחדר. מהרי אוויר מזיקים בטבעם מכיוון שהם מכילים רכיב כימי שנקרא טולואן, שעלול לגרום לנזק לכבד ולכליות.

לכן במקום לקנות מוצרים כימיים, מומלץ לשמור על חדר מאוורר בטבעיות ללא ריחות, כמו לבנדר אורגני, שגם מעודד שינה, וספריי וניל.

לסיכום, שאתם בוחרים את בעלי המקצוע לעיצוב ושיפוץ חדר הילדים, או כאשר אתם בוחרים את הרהיטים, הצבע לקירות ושאר המוצרים לחדר, כדאי לבדוק ממה כל דבר עשוי, מה הדברים מכילים, לשאול את השאלות הנכונות ולבדוק כי הכל מחזיק בתו תקן. העדיפו מוצרים ירוקים, כאלה העשויים מחומרים טבעיים.